Çelik Cephe Sistemleri

Çelik Cephe Sistemleri; yatay ve düşey profillerden oluşturulmuş cepheyi taşıyan konstrüksiyon sistemleridir.

​Yapıların özellikle giriş cephelerinde kullanılmaktadır. Geniş açıklıkları minimum kesitlerle ve minimum profil kullanarak geçen çelik cephe sistemleri tasarım özgürlüğü sağlar. Çeliğin sağladığı statik avantaj projeye büyük katma değer sağlar.

​Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan çelik giydirme cephe sistemleri, kullanım alanlarına göre şu şekilde sınıflandırılabilir;

  • Yangına dayanıklı cephe
  • Kurşuna dayanıklı cephe
  • Hırsızlığa dayanıklı cephe
  • Yangına dayanıklı ışıklık sistemleri

 

GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİ

1.Kapaklı Cephe Sistemleri; alüminyum, çelik ve camın bir arada kullanılmasıyla tasarlanan dış cephe giydirme sistemidir. Bu cephe giydirme sistemi, ekonomik ve estetik olması bakımından sık tercih edilir. Görünümde yatay ve dikey çizgiler hakimdir.

​2.Strüktürel Silikon Cephe Sistemleri; Cephe dışından tamamen cam yüzey görülmesi istenilen projeler için uygulanmaktadır. Sistem çelik profiller ile desteklenmektedir.

​3.Transparan Cephe Sistemleri; Paslanmaz rotiller ile kenarından delinerek tutturulmuş olan ısıcam veya lamine camların, taşıyıcı çelik konstrüksiyona mekanik olarak bağlandığı çelik cephe sistemidir. Bu cephe sisteminde ana taşıyıcılar mimari taleplere göre normal çelik veya paslanmaz çelik ile yapılabilmektedir. Bu cephe sistemi, vantuzlu cam cephe kaplama sistemi olarak da bilinir.

4.Işıklık (Skylight) Sistemleri; Skylight uygulaması, büyük açıklıkların geçilebilmesi için tasarlanmış, uygulaması ve imalatı pratik bir sistemdir. Ana taşıyıcı çelik konstrüksiyona tespit edilmiş galvanizli çelik kutu profiller ve bunlara bağlanan kondens kanallı alüminyum ışıklık profillerinden oluşur.

5.Kompozit Panel Cephe Sistemleri; İki yüzü alüminyum levha ile kaplı plastik veya mineral dolgulu çekirdekten oluşan, bir yüzü renkli alüminyum kompoze levhadan oluşan cephe sistemidir. Alt konstrüksiyon olarak alüminyum profiller ve çelikler kullanılmaktadır.